Chceme město, kde lze zajít do blízkého parku nebo relaxovat u řeky a odkud nemusíme prchat každý víkend autem na venkov. Město, ve kterém je celá podoba náměstí a ulic utvářena rukou špičkových architektů a urbanistů, kteří naslouchají potřebám obyvatel. Chceme město plné stromů, které čistí ovzduší a ochlazují letní ulice.
Stromovku zachovat a rozvíjet:
Budeme vždy proti rozdrobení a zástavbě Stromovky . Měla by se zvýšit její vybavenost: občerstvení, volně přístupná hřiště všeho druhu.
Chtěli bychom se znovu chodit koupat na Bagr - zvážíme jeho revitalizaci.
A aby to celé mělo smysl, měla by Stromovka být pohodlně napojena pro pěší a cyklisty i na sídliště Máj.
Relax u řeky je naší prioritou:
Břehy Malše a Vltavy, ale i Dobrovodské a Mlýnské stoky by měly být atraktivně upraveny: např. kde to jen trochu jde, měly by být pozvolné břehy bez zábradlí
Nedopustíme ničení stávajících oblíbených rekreačních míst (např. Malý a Velký jez), ani neuváženou zástavbu v okolí řek.
Město musí přijít s plánem revitalizace Háječku.
Vybudujeme jednoduchou rekreační zónu na náplavce pod Dlouhým mostem (např. hřiště pro volejbal, nohejbal).
(Nejen) Do náměstí se pustíme s rozmyslem:
U všech projektů musí být zajištěna široká veřejná debata o odborně kvalitních návrzích, a to od prvního nápadu po detaily.
Při chystaných změnách na Senovážném a Mariánském náměstí budeme dávat pozor na střízlivé financování, estetickou hodnotu, a maximální využití zeleně a vodních prvků.
Vyhodnotíme názory ohledně ozelenění náměstí Přemysla Otakara II. a vyzkoušíme stromy v květináčích v různých uspořádáních.
Nový územní plán města
Nový ÚPM musí být moderní, textově jednodušší a jednoznačnější při výkladu
Zvláštní pozornost budeme věnovat opatřením na ochlazování a ozelenění města (viz též program pro životní prostředí)
Nezastavitelné plochy města musí být v novém ÚPM vymezeny jednoznačně
Nový ÚPM musí preferovat výstavbu budov, které uplatňují „princip 3 R“: retence, recyklace, rekuperace .
Budeme navrhovat požadavky na ozelenění střech, jímání dešťové vody, „zelené stěny“, trávníky, stromy a keře (viz též program pro životní prostředí)
Rada města České Budějovice schválila nová pravidla pro bydlení, která mimo jiné určují, jakým způsobem a za jakých podmínek bude město přenechávat do nájmu byty v jeho majetku. Tato pravidla platí od začátku letošního roku a Piráti se podíleli na jejich vzniku.
Dan Leština je člen Zastupitelstva Jihočeského kraje a člen komise pro životní prostředí Rady města České Budějovice. Právě činnost v komisi bude i tématem dnešního rozhovoru. Co vlastně člen komise dělá, čím se zabývá? A co aktuálního Dan řeší?
Přinášíme vám informace z pěti komisí města, které zasedly v listopadu k projednávání svých programů. A že bylo, i přes situaci s COVID 19, co probírat, se můžete sami přesvědčit v pravidelném reportu od pirátských členů komisí. Piráti pracují!