V konečném hlasování tak Zastupitelstvo města České Budějovice schválilo konečnou podobu rozpočtu na rok 2025, předloženou menšinovou vládnoucí koalicí vedenou ODS, která získala tichou podporu hnutí ANO. Piráti hlasovali proti, jak předem avizovali, jelikož předkládaný rozpočet nepočítá s rekonstrukcí Domu umění.

Projekt rekonstrukce Domu umění je připraven k realizaci – má platné stavební povolení a schválenou dotaci ve výši 20 milionů korun, kterou lze čerpat do konce roku 2027. Odborníci zdůrazňují, že rekonstrukce je klíčová pro zachování prestiže města. Jakékoliv další odklady zbytečně zvyšují náklady a ohrožují budoucnost této významné kulturní instituce. Strategicky umístěný Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. představuje jedinečné propojení kultury, edukace, turismu a městských služeb. Náklady na rekonstrukci činí aktuálně po inflaci 120 milionů korun.

Zastupitel Martin Novotný na jednání zdůraznil význam projektu: „Dům umění je klíčový pro kulturu, vzdělávání i prestiž města. Politické obstrukce, zejména od ODS, opět ukázaly, že vedení Budějovic ignoruje nejen odborníky, ale i vlastní strategie.“

Piráti také upozorňovali, že město nemá smysluplnou alternativu a dlouhodobě přehlíží vlastní plány. „Na zastupitelstvu jsme mohli vidět, že to není o nedostatku financí, ale o politických prioritách. ODS prostě rekonstrukci Domu umění nechce, to je nyní víc než jasné. Za vedení města nejvíce vystupoval hejtman Kuba – to naprosto odpovídá situaci na městě. ODS není zvyklá, že jim kdokoliv odporuje, a to se hodně promítlo do atmosféry dnešní diskuze na zastupitelstvu, která byla velmi napjatá. Z výsledku jsme zklamaní, ale udělali jsme pro to maximum,“ upozornila předsedkyně zastupitelského klubu Pavla Heyduková.

„Je mi opravdu líto, že město se neřídí koncepčně a opomíjí strategické dokumenty, které sama Rada města schválila. Projekt rekonstrukce Domu umění a přesunutí informačního centra do jeho přízemí je klíčovou součástí Koncepce rozvoje cestovního ruchu. Tato koncepce zdůrazňuje význam moderního informačního centra pro zajištění kvalitních služeb občanům i návštěvníkům, což je pro krajské město s ambicí stát se Evropským hlavním městem kultury zásadní. Namísto koncepčního přístupu se však město uchyluje k intuitivním a chaotickým rozhodnutím,“ říká Erik Ferchenbauer, člen Komise cestovního ruchu a předseda českobudějovických Pirátů.

„Město má připravený projekt s platným stavebním povolením a schválenou dotací. Každý další odklad nejen prodražuje realizaci, ale také podkopává důvěru obyvatel v promyšlenost městské politiky. Pokud projekt nebude realizován, ztratí České Budějovice klíčovou příležitost k rozvoji kultury a vzdělávacích programů,“ dodává Filip Landa, člen Komise pro metropolitní rozvoj.

„Rozhodnutí vedení města nás zklamalo, ale v podpoře tohoto projektu budeme pokračovat dál. Dům umění má nejen kulturní, ale i významný edukační a turistický potenciál. Toto rozhodnutí považuji za zbytečné promarnění příležitosti,“ uzavírá Martin Novotný.