Plánovaná výstavba bytového komplexu se chystá přímo u okružní křižovatky ulic Evžena Rošického a M. Horákové v Českých Budějovicích. Bude se rozkládat směrem k Mladohaklovskému a Velkému Vávrovskému rybníku, které patří do soustavy Vávrovských rybníků, jež jsou součástí Přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Pozemek, určený pro stavbu, se celý nachází v Evropsky významné lokalitě Vrbenské rybníky. Pozemkem prochází ptačí oblast, a zástavba bude zasahovat až k samotné hraniční čáře přírodní rezervace. Odmítáme narušení hranic této lokality, protože slouží jako nárazníkové pásmo samotné rezervace.

Vyznačení evropsky významné lokality Vrbenské rybníky

Vyznačení evropsky významné lokality Vrbenské rybníky

Vyznačení řešeného pozemku, ve výřezu pozemku jsou garáže

Vyznačení řešeného pozemku, ve výřezu pozemku jsou garáže

Původní znění územního plánu vedlo většinu plochy pozemku jako tzv. SA – sportovní areály, což umožňuje například výstavbu hřišť. Současné znění schválené na pondělním zastupitelstvu změnilo pozemek na zastavitelné území s charakterem smíšeným kolektivního bydlení v příměstí, tzv. SKOL-3, konkrétně se bude jednat až o osmipatrové bytové domy s více jak 400 byty. V podkladovém materiálu pro jednání zastupitelstva se dokonce píše, že: “Postupným vznikem zástavby od křižovatky ulic Evžena Rošického, Husova třída a Oskara Nedbala směrem ke křižovatce ulic Milady Horákové a Evžena Rošického by mělo dojít k oboustrannému zastavění ulice E. Rošického bytovými domy a občanskou vybaveností. Změna č. 104 ÚPnM by na tento koncept měla navázat a umožnit oboustranné zastavění ulice Evžena Rošického místě křižovatky ulice Milady Horákové.” Tedy i navzdory současně platnému územnímu plánu vzniká koncept zastavění okolí M. Horákové směrem k sídlišti Vltava. Další tendence měnit územní plán v této lokalitě bohužel musíme očekávat.

Také doporučení komise pro metropolitní rozvoj o začlenění řadových garáží v prostoru těsně přiléhajícímu k plánované stavbě bytových domů, se vedení města nepodařilo s developerem vyjednat. Vznikl tak pro územní plánování atypický výřez, kdy budou bytové domy vystavěny za a kolem řadových garáží.

Vyznačení pozemku z hlediska chráněného území přírody, krajiny a zeleně. Hnědá linka vyznačující evropsky významnou lokalitu Natura 2000 a kopíruje hranice pozemku, zelená linka (ptačí oblast) procházející skrze pozemek a levý cíp pozemku je označen jako zvláště chráněná území přírody a krajiny.

Vyznačení pozemku z hlediska chráněného území přírody, krajiny a zeleně. Hnědá linka vyznačující evropsky významnou lokalitu Natura 2000 a kopíruje hranice pozemku, zelená linka (ptačí oblast) procházející skrze pozemek a levý cíp pozemku je označen jako zvláště chráněná území přírody a krajiny.

Změna územního plánu a možnost výstavby developerovi byla schválena hlasy dosavadní koalice ODS a KDU s TOP 09 a většiny opozice především z řad ANO, ale i HOPB a SPD. Jediný, kdo se jasně vyjádřil proti, byli pirátští zastupitelé.

Hlasování o změně územního plánu dne 21.10.2024:

Hlasování o změně územního plánu dne 21.10.2024

Vedení města změnu územního plánu vysvětlilo umožněním revitalizace prostoru Vávrovských rybníků, které by realizoval kraj, neboť majitel pozemku a investor stavby – teplická developerská společnost JTH Group a.s., za kterou stojí developer Jaroslav Třešňák – vlastní některé pozemky v řešeném území.

Existuje neoficiální dohoda mezi krajem a tímto developerem o jakési oboustranně výhodné výměně pozemků. Firma JTH prodala kraji zaniklý rybník kousek od plánované výstavby a také umožní management (kosení, vyřezávání) na pozemcích trávníků, křovin a tůní na bývalém tankodromu – severně od plánované výstavby. Jak uvedl hejtman Kuba v médiích a na zastupitelstvu, tato benevolence města a schválení možnosti výstavby může pomoci získat pozemky od JTH v okolí. I přes opakované žádosti jsme se o této dohodě dozvěděli jen útržkovité informace a do termínu jednání zastupitelstva ji nikdo neviděl.

Pokud bychom byli pro výstavbu za těchto podmínek, porušili bychom programový bod o ochraně Vrbenských rybníků, ale i pravidla, jakým způsobem má podle nás město správně jednat s developery. Nesouhlasíme a ani nerozumíme způsobu vyjednávání ústupků, které proběhlo na slovní úrovni a neexistuje z něj psaný záznam nebo memorandum. Veškeré dohody musí být obsahem podkladových materiálů. Pro jednání s developery by se mělo postupovat dle platných předpisů,” říká Erik Ferchenbauer, předseda místního sdružení českobudějovických Pirátů.

Piráti dlouhodobě podporují výstavbu bytů, což je jedna z našich klíčových programových priorit. Průběh vyjednávání a požadavky na developera zajímaly i zastupitelku Pavlu Heydukovou, která k tomu říká: „Město mělo možnost s developerem vyjednat převod některých bytových jednotek do městského majetku, čímž by se zvýšil bytový fond města. Tyto městské byty by pak mohly být využity jako dostupné bydlení, což by pomohlo řešit závažný problém v Českých Budějovicích – vysoký počet dětí žijících na ubytovnách. V současnosti je v Budějcích více než 100 dětí na ubytovnách s průměrným věkem pouhých 6 let.“ Ačkoliv převod části bytů do majetku města není ničím novým ve vyjednávání s developery, během vyjednávání s developerem na tento požadavek ani nedošlo.

Zároveň však vnímáme, že stavba v chráněné oblasti překračuje hranici přijatelnosti, a proto je naší povinností chránit zájmy města a jednat s developery odpovědně. Město by se mělo rozvíjet do výšky, ale ne v chráněných územích. Výstavba s výškou až osm pater by měla probíhat na brownfieldech, nikoli v lokalitách určených pro ochranu přírody, jako jsou ptačí oblasti.

Ale osmipatrové bytové komplexy v ptačí rezervaci nemají co dělat. Výtka, že o kus dál jsou panelové domy o patro výš z dob komunismu, mi skutečně nepřijde adekvátní. Budeme se tedy chovat k přírodě stejně bezohledně jako v časech minulých? Ne. Dokonce si myslíme, že je třeba toto chráněné přírodní území dál v jiných částech rezervace naopak rozšířit, příp. zda by se nárazníková pásma neměla lépe regulovat,” informoval nově jmenovaný zastupitel za Piráty Honza Hošek.

Není to také poprvé, kdy zásadní dohody, ovlivňující změny územního plánu, nejsou součástí podkladových materiálů pro jednání zastupitelstva, což komentoval zastupitel Martin Novotný “Na pondělním zastupitelstvu jsem ODS usvědčil z užívání praktik dvojího metru, kdy při obdobné změně územního plánu za účelem výstavby (U Švába) na zeleném poli nejprve její návrh zastupitelstvem schválený nebyl, a to z toho důvodu, že neobsahovala dohodu s developerem o převedení pozemků pro park a školku pod město. Po doplnění návrh zastupitelstvo na dalším jednání schválilo. Dohody se tedy v písemné formě doplňují k těm bodům, kde se to hodí.

Závěrem bychom chtěli zdůraznit, že naše rozhodnutí opustit koalici a nepodpořit změnu územního plánu vychází z jasných principů transparentnosti, ochrany přírody a zodpovědnosti vůči našim voličům. Odmítáme, aby o zásadních rozhodnutích týkajících se územního rozvoje probíhala zákulisní jednání bez písemných podkladů a jasných dohod, které by byly předem dostupné veřejnosti i zastupitelům. Ochrana přírodně cenných lokalit, jako je oblast Vrbenských rybníků, pro nás zůstává prioritou. Jsme přesvědčeni, že rozvoj města musí probíhat v souladu s ochranou životního prostředí, a to na vhodných lokalitách, nikoli v chráněných územích. Našim voličům jsme slíbili zodpovědné jednání a transparentní přístup, a právě tímto krokem se snažíme tyto hodnoty hájit.