Veřejný zájem musí převládnout nad korupčními praktikami a klientelismem. Na ztracenou důvěru v politiku nabízíme lék: Průhledné hospodaření, rozhodování s účastí občanů a jasné závazky. Rozumíme novým technologiím. A dokážeme je využít k usnadnění života, ke komunikaci s úřady z domova a k věrohodnější demokratické správě města.
I Ty rozhoduješ!
Prosadíme participativní rozpočet, díky kterému občané rozhodují o využití určené části rozpočtu města přímo. Mohou tak menšími projekty aktivně přispět ke zlepšení míst, která politici přehlíželi.
Místní referenda z iniciativy města i občanů k zásadním rozhodnutím o investicích nebo budoucnosti města. Budou vyhlašována souběžně s volbami, město bude o referendu aktivně a vyváženě informovat.
Fórum občanů jako poradní hlas. Chceme posílit kontakt mezi správou města a občany. K tomu budou sloužit osobní setkání a internetová platforma.
Budějovice bez korupce
Konec trafik a feudálních praktik. Transparentní nominace do orgánů městských firem.
Úřad bez korupce, férové podmínky namísto klientelismu. Důsledný postup proti nepoctivým úředníkům, v oprávněných případech vyhazov. Nezalekneme se ani tajemníka.
Kompetentní úředníci vítáni. Důstojné osobní ohodnocení pracovitých úředníků, důraz na odbornost a vzdělávání. Úřad musí vyjít vstříc všem, kteří jsou ochotní se učit nové věci.
Příkladem v transparenci
Naučíme město informovat občany a od počátku veřejně projednávat všechny důležité projekty a stavby. Zlepšíme systém zasílání aktualit občanům.
Otevřená jednání rady a komisí: jmenovitá hlasování Rady, jednání přístupná zástupcům opozice a umožní-li to zákon, i veřejnosti.
Skutečně transparentní rozpočet – rozklikávací online rozpočet propojený s fakturami, výběrovými řízeními atp., který zvládne pohodlně ovládat i laik.
Podpoříme vznik komunitního nebo veřejnoprávního webu a tištěných radničních novin, s nezávislou redakcí, informující o činnosti města, otevřený názorům občanů a opozice.
Městské firmy stejně transparentní jako město samo. Transparentní příprava dotačních programů i udělování dotací.
Chytré město
Smart city znamená promyšlený koncept využívání technologií, ze kterého profituje město, podnikatelé i obyvatelé. Nedovolíme, aby se stal záminkou pro nesmyslné vyhazování peněz za předražené digitální hračky, jako například “chytré lavičky”.
Digitální identita občana, která usnadní komunikaci s úřady z domova i zapojení do rozhodování o městě.
Otevřená data, která umožní např. tvorbu užitečných aplikací (vytíženost přepážek a úředníků, statistické údaje a jejich porovnání s ostatními městy, online stav dopravy, …).
IT konzultant pro občany, který lidem poradí například při komunikaci s úřadem. Město může využít už existujících neziskových služeb.
Postupný přechod na svobodný (open source) software – ve spolupráci s “Otevřenými městy” a tak, aby na něm město dlouhodobě ušetřilo.
Rada města České Budějovice schválila nová pravidla pro bydlení, která mimo jiné určují, jakým způsobem a za jakých podmínek bude město přenechávat do nájmu byty v jeho majetku. Tato pravidla platí od začátku letošního roku a Piráti se podíleli na jejich vzniku.
Dan Leština je člen Zastupitelstva Jihočeského kraje a člen komise pro životní prostředí Rady města České Budějovice. Právě činnost v komisi bude i tématem dnešního rozhovoru. Co vlastně člen komise dělá, čím se zabývá? A co aktuálního Dan řeší?
Přinášíme vám informace z pěti komisí města, které zasedly v listopadu k projednávání svých programů. A že bylo, i přes situaci s COVID 19, co probírat, se můžete sami přesvědčit v pravidelném reportu od pirátských členů komisí. Piráti pracují!